شرکت مطبوع عمران
501 505 88 (21) 98+ (30 خط)
[email protected]
ایران، تهران، خیابان مطهری , بعد از مفتح , پلاک 161
اطلاعات بیشتر
پرسش های متداول

در این بخش ما به سوالات مشتریان و مهندسین پاسخ می دهیم


کولرهای گازی چند پنله یا همان مولتی اسپلیت ها سیستم هایی هستند که یونیت خارجی (کمپرسور و کندانسور) آن به بیش از دو پنل داخلی متصل می شود در صورتی که در اسپلیت ها به ازای یک یونیت خارجی فقط می توانیم یک یونیت داخلی به آن متصل کنیم.
یونیت خارجی مولتی جی (مولتی اسپلیت ها) از ظرفیت ۱8۰۰۰btu/h تا ظرفیت ۴۲۰۰۰ btu/h تکفاز موجود هستند که از دو تا پنج پنل داخلی را بسته به ظرفیت یونیت خارجی ساپورت می کنند.
در این سیستم ها از فناوری اینورتر جهت کنترل جریان مبرد استفاده می شود، تا کاربر هنگام استفاده از یک یونیت داخلی فقط هزینه سرمایش/گرمایش فضای مورد استفاده را بدهد. به این معنا که کمپرسور بنا به ظرفیت درخواستی کاربر تغییر ظرفیت می دهد و با تنظیم دور موتور و جریان متغییر مبرد سریعا ظرفیت را کنترل می کند.
مزایای این سیستم های چند پنله:
دارای کمپرسور روتاری اینورتر
کاهش ۴۰% هزینه برق نسبت به مدل های معمولی
وجود کنترلر ترموستاتی جداگانه برای هر یونیت داخلی
اتصال به پنل های داخلی متفاوت: دیواری٬ داکت٬ کاست٬ سقفی زمینی
قابلیت اتصال یونیت های داخلی با بیش از ۱۳۰% ظرفیت یونیت خارجی
اشغال فضای خارجی بسیار کمتر نسبت به مدل های مرسوم بعلت وجود تنها یک کمپرسور به جای چندین کمپرسور
کارکرد جهت گرمایش محیط تا منفی ۱۰ درجه سانتیگراد(دمای محل نصب کندانسور).
جهت تهویه مطبوع و تامین سرمایش و گرمایش مساحت های ۳۰ تا ۱۵۰ متر مربع
پلان هایی که چند بخش مجزا جهت تهویه نیاز دارند
پروژه هایی که برق سه فاز ندارند
پروژه هایی که در آن استفاده از سیستم GRV توجیه اقتصادی (سرمایه گذاری اولیه) ندارد ولی تمایل دارند سیستم به روز و کم مصرفی را استفاده کنند
پروژه های مرتفع تا ۳۰ متر.(اسپلیت ها محدودیت ارتفاع دارند. معمولا بین ۵ تا ۱۵ متر)
اینورتر مبدل برق است٬ کار تبدیل برق متناوب شهری(AC) به برق مستقیم (DC) را انجام می دهد و با تغییر فرکانس برق جریان مستقیم، دور کمپرسور و دبی مبرد را کنترل می نماید تا با توجه به تعداد پنل های داخلی که همزمان استفاده می شوند، از ظرفیت کمپرسور استفاده شود و کاربر هزینه ی برق اضافی(نسبت به حالتی که کمپرسور با تمام ظرفیتش کار می کند) پرداخت ننماید.

چیلرهای تراکمی بر اساس کمپرسور و کندانسور به چند دسته تجاری (مرسوم) تقسیم می گردند :
کندانسور : 1-هواخنک 2-آب خنک
کمپرسور : 1-سیلندر پیستونی(رفت و برگشتی) 2-روتاری 3-اسکرال 4-اسکرو 5-سانتریفیوژ
مثال : چیلر تراکمی اسکرو آب خنک : یعنی چیلری که کمپرسور آن از نوع اسکرو می باشد و کندانسور آن از طریق آب خنک می شود، پس این چیلر نیاز به برج خنک کننده و متعلقات خط آن نیز دارد.


ضریب عملکرد یا cop سیستم سرمایشی برابر است با سرمایش مفید تولیدی دستگاه تقسیم بر مقدار کار انجام شده آن (مصرف برق) که هر چه قدر عدد آن بزرگتر باشد، نشاندهنده عملکرد مطلوبتر دستگاه می باشد. یعنی مصرف برق کمتر به نسبت سرمایش مفید تولیدی. این عدد بی بعد (بدون واحد) می باشد.

C.O.P = Coefficient of Performance
متداول ترین واحد بین المللی در صنعت سرمایش و تهویه مطبوع می باشد که به وسیله آن ظرفیت برودتی دستگاه های تجاری مثل چیلر، پکیج پشت بامی، سردخانه و... معرفی می شود.
USRT = U.S REFRIGERATION TON 
1USRT = 12,000BTU/hr = 3.51KW
ظرفیت اسمی، ظرفیتی است که در کاتالوگ شرکت سازنده براي یک چیلر اعلام می گردد و ظرفیت واقعی، برودتی است که چیلر تحت شرایط کارکرد خود ایجاد می کند. به طور کلی ظرفیت برودتی تولیدی توسط یک چیلر به شرایط محیط کارکرد آن چیلر بستگی دارد و این شرایط محیطی(از قبیل دما، فشار و ....) باید در هنگام انتخاب چیلر لحاظ گردد. به همین منظور در انتهای جداول مشخصات فنی چیلرها، جداول ضرایب تصحیح آمده که طراح بتواند باتوجه به اقلیم محل نصب، دمای آب چیلد ورودی و خروجی، دمای ورودی و خروجی برج خنک کننده (در چیلرهای آب خنک)، ارتفاع از سطح دریا و ...ظرفیت برودتی واقعی چیلر را بدست آورد. به طور معمول ظرفیت واقعی برودتی حداکثر ده درصد از ظرفیت اسمی کمتر است.
چیلر اسکرو کنترل پیوسته (stepless) چیلری است که قابلیت تولید برودت منطبق با نیاز لحظه ای ساختمان را داراست. در چیلرهای اسکرو وقتی ظرفیت کمپرسور به کمتر از 50% می رسد، به دلیل کاهش فشار كمپرسور امکان بازگشت روغن به کمپرسور از کندانسور و یا باقی ماندن روغن در خط وجود خواهد داشت که می تواند باعث آسیب جدی به کمپرسور گردد. این مشکل از طریق پیش بینی هايی در مسیر لوله کشی از کمپرسور به کندانسور قابل رفع می باشد. بنابراین در صورتی که این پیش بینی ها توسط کارخانه سازنده در ساختمان چیلر به عمل آمده باشد، امکان کارکرد زیر 50% ظرفیت برودتی وجود دارد. البته بستگی به سایز کمپرسور اسکرو، می توان از نسل جدید کمپرسورهای اینورتری بهره برد که امکان کنترل ظرفیت در بارهای جزئی (10 الی 100%) را نیز دارند که میزان پاسخگوئی چند برابر سریعتر را به بارهای ناگهانی برودتی (با توجه به نیاز کاربر) دارند. استفاده از کمپرسور اسکرو اینورتر در حال حاضر جدیدترین روش کنترل ظرفیت پیوسته برودتی در کمپرسورهای اسکرو می باشد.


 از نظر عملکرد(سیستم کنترل ظرفیت)، COP IPLV و نیز نگهداری هرچه تعداد کمپرسورها بیشتر باشد، چیلر بهتری در اختیار خواهیم داشت و محدودیتی درتعدادکمپرسورها وجود ندارد. اما همواره محدودیت های دیگری در پروژه ها وجود دارند(از قبیل افزایش قیمت اولیه، کمبود فضا جهت نصب چیلر و ...) که امکان افزایش بی رویه کمپرسورها را سلب می نماید، که در این شرایط باید حالت بينابين انتخاب گردد. بطور مثال جهت خرید یکدستگاه چیلر هواخنک با ظرفیت 200 تن تبرید، از بین دو گزینه اسکرو 2 کپرسوره یا اسکرال 8-10 کمپرسوره، در صورت صرفه اقتصادی(قیمت اولیه)، چیلر اسکرال هواخنک توجیه فنی بیشتری دارد.


به صورت کلی مبدل های حرارتی صفحه ای بازده بهتری دارند، اما نگهداری از آنها دشوارتر است به همین دلیل مبدل های پوسته و لوله در چیلرها مرسوم تر هستند. با توجه به تجربه نگهداری چیلرهای مختلف می توان اینطور نتیجه گرفت که استفاده از مبدل های صفحه ای جهت کندانسور، به هیچ عنوان توصیه نمی شود، اما استفاده از آن جهت اواپراتور تا ظرفیت چیلر 60 تن تبرید در همه دنیا مرسوم می باشد.فين هاي روكش دار در سه نوع آبی ، طلائی و مسي مرسوم هستند که براي جلوگيري از خوردگي فين ها در مناطق رطوبتی و آلاینده شیمیایی می بایست حتما از فین های روکش دار استفاده شود. استفاده از فین های روکش دار در سایر مناطق الزامی ندارد، اما امروزه در بازار این موضوع یکی از آپشن های فن کوئل به حساب می آید.

تحت لیسانس انگلستان ساخت تایلند
گارانتی یک سال از زمان راه اندازی (18 ماه از تحویل)
15 سال خدمات پس از فروش


فن کوئل سقفی توکار دو لوله در مدل های سه و چهار ردیفه به صورت استاندارد تولید می گردد، اما به صورت اختصاصی تا شش ردیف هم قابل سفارش است. در فن کوئل های چهار لوله ای(دو کوئل مجزا) نیز به همین صورت، یعنی تعداد ردیف کوئل ها تا مجموع 8 ردیف هم می تواند باشد.
جنس سینی فن کوئل سقفی توکار استینلس استیل (نگیر) یکپارچه بصورت پرس قالبی و هدایت آب در کف سینی.

فن کوئل های گلکسی انگلستان، ساخت تایلند می باشند.
گارانتی یکسال از زمان راه اندازی یا 18 ماه پس از تحویل است.
15 سال خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی.

بله
به دلیل محافظت فیزیکی، انتها و ابتدا کوئل ها، باکس فلزی محکمی قرار دارد که کوئل را از صدمات فیزیکی حفظ می نماید. همچنین به خاط محافظت جان مصرف کننده و سرویسکار،ترمینال برق نیز دارای محافظ شیشه ای و فلزی محکم می باشد.


پلنیوم باکس (جعبه اختلاط هوا) در فن کوئل موجب : 1-عدم آسیب رسیدن به حلزونی، موتور، شفت و پروانه 2-امکان تنظیم مقدار هوای تازه و هوای برگشتی 3-امکان نصب فیلتر در پشت یا زیر فن کوئل، می گردد.
فيلتر، هواي ورودي به فن كويل را تصفيه مي نمايد و مانع ورود خاك و ذرات گرد و غبار به داخل فن كويل مي‌گردد ، فيلتر نقش بسزايي در ممانعت از ورود اجسام خارجي به فن ها و افزايش طول عمر مفيد دستگاه دارد. از ويژگي هاي فيلتر مرغوب مي توان به جنس و تعداد لايه‌هاي آن، قابليت دسترسي، شستشوي سريع و آسان و محل قرارگیری آن اشاره كرد.


بعد از مبحث ظرفیت برودتی و حرارتی کوئل، میزان صدای تولیدی مهمترین نکته انتخاب فن کوئل می باشد. باتوجه به اینکه سازندگان مختلف صدای تولیدی را در قالب Pressure or Noise Level در فواصل 1 تا 1/5 متری در کاتالوگ درج می نمایند، اما این مسئله بهتر است با اخذ نمونه از سازندگان در محل پروژه توسط کارفرما یا مجری تاسیسات آزمایش گردد.
در بسیاری از پروژه ها به دلیل طراحی غلط یا جنس ضعیف بدنه و پره های فن اکثر فن کوئل های در بازار، صدا و لرزش بیش از حد انتظار است و معماران مجبور به کوچک کردن سایز فن کوئل ها با تعدد بیشتر می گردند و در نتیجه نمی توانند طرح معماری داخلی خود را پیاده کنند.در صورت استفاده از برند گلکسی نیازی به این کار نیست و صدای کارکرد در محدوده آسایش می باشد.

فن هاي پلاستيكي كه در برابر حرارت مقاومت كمي دارند براي استفاده در كشورهاي گرمسير كه در آنها دماي آب ورودي به كويل آنها در زمستان حداكثر 60 درجه سانتيگراد مي باشد طراحي و ساخته مي شوند، در صورت استفاده از اين نوع فن ها در كشورهایی مانند ايران، كه دماي ورودي آب گرم به كويل ها در زمستان ها 80  تا  85 درجه سانتيگراد مي باشد، پس از مدتي كوتاه به دليل مجاورت فن پلاستيكي  و كويل دستگاه، فن تغيير شكل مي دهد و سبب ايجاد صدا و از كار افتادن دستگاه مي گردد. فن کوئل هایی که محفظه پره های آن (حلزونی) از جنس پلاستیکی یا ABS هستند، علاوه بر تغییر شکل پره ها، دچار افتادگی و شل شدن محفظه و گیر کردن آن به پره ها می گردد و بعد از مدتی موجب سوختگی موتور نیز می شوند.
استفاده از فن پلاستیکی یا ABS برای سیستم های فقط سرمایشی توصیه می شود و استفاده از فن فلزی برای کاربری های چهار فصل (سرمایش/گرمایش) توصیه می شود. 
یعنی فن هاي فلزی براي كشورهاي سردسير كه دماي آب ورودي كويلها در زمستانها 80درجه سانتيگراد تنظيم مي گردند طراحي و ساخته مي شوند.


معایب سینی بلند فن کوئل سقفی توکار :
الف) افزايش طول دريچه دسترسي زیر فن کوئل و نامتناسب بودن آن با دريچه دهش دستگاه
ب) آشفتگی معماري داخلي
ج) عدم امكان نصب دستگاهها در سقف هايي با محدوديت فضا مثل راهرو ورودی اتاق خواب ها

معایب سینی کوتاه پلاستیکی فن کوئل سقفی توکار:
الف) کاهش طول دریچه دسترسی زیر فن کوئل و عدم کارائی آن برای سرویس های بعدی
ب) محدود شدن سرویس های آینده در سقف کاذب به دلیل کمبود فضا
ج) بدلیل کوچک شدن بیش از حد استاندارد دریچه مکش، هوادهی فن کوئل کاهش می یابد
د) سر ریز آب درین از لبه سینی و آسیب به سقف کاذب 
س) کاهش قدرت عملکرد نصاب و سرویسکار
ش) شکسته شدن آسان سینی درین 
ص) عدم توانائی جمع آوری قطرات شبنم بدنه شیر رفت و برگشت و شلنگ اتصال

جهت ايجاد ميدان مغناطيسي كه باعث چرخيدن موتور مي گردد لازم است كه نول و فاز به سيم پيچ موتور متصل باشند در صورت قطع اتصال مربوطه برق به سيم پيچ نمي رسد، گشتاور مربوطه ايجاد نشده و موتور كار نخواهد نمود، حتي در صورت سوختن قسمتي از سيم پيچ به نحوي كه امكان برق رساني به بقيه قسمتها ميسر باشد امكان چرخش موتور وجود نخواهد داشت بنابراين ادعاي برخي از سازندگان مبني بر كاركردن فن كويل با دورهايي متفاوت در صورت سوختن قسمتي از سيم پيچ صحيح نمي باشد. در واقع موتور های فن کوئل دارای کلاف های جداگانه در داخل موتور نیستند.
در چند سال اخیر باتوجه به خرابی های متعدد چیلرهای اروپایی در ایران خصوصا در شهرهای گرمسیری، این سوال مطرح شده که این چیلرها چرا با داشتن استانداردهای معتبر جهانی و قیمت بالا، عملکرد مناسبی ندارند. پاسخ این سوال بسیار مفصل است اما به صورت مختصر باید بگوییم که، طراحی چیلرهای اروپایی به صورت پیش فرض تا دمای محیط خشک 42 درجه سانتیگراد است و می بایست نمایندگی در موقع سفارش محصول به این موضوع توجه نماید. همچنین تمام استانداردها و آزمایشات صورت پذیرفته، بر همین اساس می باشد و در واقع تضمینی برای کارکرد چیلر در مناطق گرمسیری ایجاب نمی نماید.
باتوجه به دمای طرح خارج(دمای محیط) ظرفیت کندانسور برآورد می گردد و در صورت افزایش دمای طرح خارج، کنترل فشار بالای چیلر عمل کرده و چیلر ریست می کند.
متاسفانه به دلیل افزایش قیمت چیلرهای اروپایی با آپشن های مناسب برای کارکرد در مناطق گرمسیری و حاره ای، برخی از شرکت های واردکننده چیلر را با کمترین امکانات از کارخانه تحویل می گیرند و این دلیل خرابی های متعدد چیلرهای اروپایی است. یک چیلر اروپایی متوسط حداقل می بایست نسبت به یک چیلر آسیایی دارای اختلاف قیمت 2 الی 3 برابر باشد.


هر کارخانه ای بنا به شرایط جغرافیایی مورد استفاده از دستگاه، طراحی و انتخاب قطعات را باید انجام بدهد. اما بسیاری از کارخانه ها انتخاب نوع و مدل دستگاه را بر عهده خریدار می گذارند. فلذا در ایران با توجه به تنوع آب و هوایی موجود، عرضه داکت اسپلیت معمولا بر اساس دو مدل استاندارد (کارکرد تا دمای خشک محیط 42 یا 45 درجه سانتیگراد) و مدل حاره ای ( کارکرد تا دمای خشک محیط 55 درجه سانتیگراد) انجام می شود. از لحاظ ظرفیت برودتی خروجی، این دو مدل یکسان هستند، اما در طراحی و انتخاب کلیه قطعات مثل کمپرسور و ظرفیت کندانسور، ضخامت لوله ها و شرایط ساخت کاملا متفاوت می باشند.
مصرف کننده می بایست باتوجه به موقعیت و شرایط آب و هوایی گرم بر روی مدل حاره ای تاکید نماید تا در آینده دچار مشکل نباشد. با توجه به معزل جهانی گرم شدن زمین، هر سال شاهد افزایش دما در شهرهای مختلف هستیم، فلذا در موقع خرید پیش بینی شرایط دمایی چند سال آینده را هم مدنظر قرار دهید. اگرچه دستگاه های حاره ای در حدود 20% گرانتر از دستگاه های استاندارد می باشند، اما توان کارکرد در روزهای گرم تایستان را دارند.