شرکت مطبوع عمران
501 505 88 (21) 98+ (30 خط)
[email protected]
ایران، تهران، خیابان مطهری , بعد از مفتح , پلاک 161
اطلاعات بیشتر
تهویه مطبوع

عنوان مقاله : تهویه مطبوع 

یکی از شاخص ها و عوامل تعیین کننده توسعه و پیشرفت یک کشور ، ارتقای دانش فنی کارشناسان و متخصصان آن است . اجرای پروژه های صنعتی و عمرانی علی رغم اینکه سرمایه گذاری مؤثر و موجهی در جهت بهره مندی کشور از ساز و کارهای تکنولوژیکی ، امکان تبدیل منابع ایجاد درآمد ناشی از ارزش افزوده و فراهم آوردن اشتغال و فرصت های جدید شغلی می باشد همچنین باید هدف خطیر انتقال و ارتقای دانش فنی کشور را نیز دنبال نماید تا فرایند توسعه و سازندگی در کشور دارای ابزار تضمین شده ای برای تداوم باشد .
در این راستا اهتمام به نگارش این گزارش برای تسهیل این ارتقای به عنوان بخشی از سیاست های سازندگی و توسعه در کشورمان نموده و امید است به هدف اصلی که ارتقای دانش فنی و تخصصی مهندسین می باشد دست یابیم .

1-1- پیش گفتار :
برای تأمین آسایش و امکان فعالیت بهینه انسان امروز که بیشتر وقت خود را در فضاهای بسته ( محل سکونت ، محل کار ، وسیله نقلیه و ...) سپری می کند تهیه هوا با شرایط مطلوب و قابل کنترل از اهمیت زیادی برخوردار است . تنظیم شرایط محیط نه تنها بر بازده کاری بلکه بر رفتارهای روانی افراد اثر قابل توجه دارد. سیستم تهویه مطبوع که به عنوان قلب تپنده ساختمان شناخته می شود ، علاوه بر فضاهای آسایشی مانند ساختمان های مسکونی و بیمارستانها در بسیاری از محیط های صنعتی ، تولیدی آزمایشگاهی به عنوان یک عامل بسیار مؤثر بر کیفیت محصول شناخته می شود . طراحی سامانه های تهویه مطبوع با کارایی بالا و رعایت ملزومات مصرف بهینه انرژی ( اصلاح الگوی مصرف ) نیاز به درک و کاربرد بسیاری از اصول و مفاهیم علمی و عملی حاکم بر فرایندهای تهویه مطبوع دارد . 

بشر از ابتدای خلقت با مشکل تغییرات شدید جوی مانند گرمای طاقت فرسای تابستانها، سرمای شدید زمستانها، آب و هوای خشک و یا بسیار مرطوب، وقوع طوفانهای سهمگین و حوادث طبیعی دیگر مواجه بوده است . زندگی در غارها ، کشف آتش ، بکار بردن پوشش گرم کننده از پوست حیوانات و غیره از جمله اقدامات انسان اولیه در مبارزه با تغییرات جوی و حفظ خود در مقابل مشکلات آن بوده است . بعدها با ساخت خانه، زندگی غارنشینی به زندگی در فضاهایی با کیفیت بهتر تبدیل شد . بویژه با شناخت عوامل مؤثر بر گرمایش ، سرمایش و تهویه ساختمانها ، معماری بناها به گونه ای توسعه پیدا کرد که از اثرات آفتاب ، باد ، ثابت بودن تقریبی دمای داخل زمین و غیره برای سرد و گرم کردن و تهویه طبیعی آنها استفاده شود . وجود بادگیرها در بسیاری از ساختمانهای مناطق کویری ، استفاده از طبقات زیر زمین در تعداد زیادی از ساختمانهای قدیمی و گنبدی بودن شکل سقف خانه های روستایی همراه با یک حوض آب در وسط ، نمونه هایی از تلاش انسان برای تنظیم شرایط محیط زیست بوده است .
با افزایش جمعیت شهرها تراکم ساختمانها و گسترش زندگی آپارتمان نشینی استفاده از سیستم های حرارت مرکزی و تهویه مطبوع برای تنظیم شرایط هوای داخل ساختمانها گسترش زیادی پیدا کرد. همچنین با پیشرفت فناوری و نیاز صنایع و مراکز تحقیقاتی به فضاهای تمیز و با کنترل شدید شرایط محیطی توجه به طراحی سیستم های تهویه مطبوع با مصرف انرژی بهینه و تولید کمترین مقدار صدا و ارتعاش افزایش پیدا کرد .
از نظر اقتصادی ، هزینه های سرمایه گذاری اولیه تأسیسات ساختمان و نیز هزینه های نگهداری و بهره برداری آن ، در سالهای اخیر آنقدر افزایش پیدا کرده است که بخش قابل توجهی از هزینه های ساخت و بهره برداری ساختمانها را تشکیل می دهد . تنوع دستگاه ها و سیستم های تهویه مطبوع موجود در بازار و نیز تنوع نیازهای مکان های مختلف به شرایط محیطی خاص از نظر دما ، رطوبت ، فشار هوا، پاکی هوا، نحوۀ جریان هوا ، تولید صدا ، ارتعاش و غیره موجب شده است که انتخاب و طراحی سیستم های تهویه مطبوع مناسب با شرایط بهینه به وسیله افراد مجرب و با صرف وقت و مطالعه زیاد انجام شود . 

1-2- تعریف تهویه مطبوع
کنترل دما ، رطوبت ، درجه خلوص و سرعت حرکت هوا در یک ساختمان را تهویه مطبوع می گویند . تهویه مطبوع برای یک یا دو منظور زیر انجام می شود :
الف ) تأمین آسایش ساکنان ساختمان 
ب ) ایجاد شرایطی که برای انجام کار تحقیقاتی ، تأمین شرایط بهداشتی ، تولید محصول و یا نگهداری محصول مورد نیاز است . 
به همین ترتیب تهویه مطبوع فقط سرمایش را شامل نمی شود . تعریف تهویه مطبوع رفاهی (Comfort Air-Conditioning  ) عبارتست از" فرایند بهینه سازی هوا برای کنترل همزمان درجه حرارت ، رطوبت ، پاکی و توزیع آن برای رفاه افراد محیط تهویه شونده " . 

1-3- هدف از تهویه مطبوع :
هدف از تهویه مطبوع (Air Condition )تهیه هوایی است با چهار شرط زیر:
الف ) دمای آن مناسب فضای مورد نظر باشد . 
ب) رطوبت آن مناسب فضای مورد نظر باشد . 
ج) با توجه به کاربرد آن از نظر تازه بودن و خلوص در شرایط مناسب باشد .
د) جهت حرکت و سرعت آن مطابق شرایط کار باشد . 
 از عوامل دیگری که در طراحی سیستم های تهویه مطبوع مورد توجه قرار می گیرد، پایین بودن سطح صدای تولیدی می باشد . در مکان هایی مانند کارخانه های ریسندگی برای حفظ رطوبت و استحکام نخها نیاز به رطوبت بیشتر و دمای کمتر هوا می باشد ، درحالی که درکارخانه های ساعت سازی نیاز به هوای خشک می باشد .همچنین هوای اتاق رایانه های باید سرد و عاری از گرد و غبار باشد.در کتابخانه ها لازمست جریان هوا در امتداد قائم و از بالا به پایین صورت گیرد تا ذرات غباری که از جابجایی کتابها در هوا پخش می شوند را در جهت حرکت طبیعی آنها یعنی به طرف کف اتاق و سپس به خارج منتقل کنند . این موضوع همچنین در صنعت اتاق های رنگ و اسپری ذرات باید رعایت شود . 

1-4- روش های انتقال حرارت : 
الف ) هدایت Conduction :
بطور کلی انتقال گرما در جامدات به روش هدایت صورت می پذیرد . تئوری جنبش گرما می گوید ، گرما حرکت مولکولی را افزایش می دهد . وقتی جسمی گرم می شود ، میانگین سرعت جنبش مولکولهایش به سرعت افزایش می یابد و مولکولهای دارای انرژی بالا به مولکولهای نزدیک خود برخورد نموده و آنها را نیز به حرکت وامی دارند و بدین ترتیب انرژی گرمایی در اجسام جامد انتقال می یابد .
- عوامل مؤثر هدایت گرمایی : 
1- اختلاف دمای بین دو طرف جسم (t1–t2)
2- سطح مقطع جسم (A)
3- ضخامت جسم (X) رابطه معکوس . 
4- قابلیت هدایت گرمایی جسم (K) جنس جسم . 
5- زمان عبور گرما (T). 

ب ) جابجایی (وزش ) Convection
سیالات ( مایعات و گازها ) ، گرمای قابل توجهی را هدایت نمی کنند و انتقال حرارت در آنان بوسیله جابجایی ( همرفت ) صورت می گیرد، مثل سیستم های باد کره زمین ، مکش دودکش بخاری که وزش طبیعی هستند و یا استفاده از یک پمپ برای گردش آبگرم یا سرد و یا استفاده از یک بادزن برای به جریان انداختن هوای گرم یا سرد که نمونه هایی از وزش اجباری هستند . در این نوع از انتقال حرارت ، گرما بوسیله حرکت  مولکولها از یک محل به محل دیگر جابجا می شود . بدین صورت که مولکولهای گرم شده از یک محل به محل دیگر حرکت می کنند و گرما را با خود جابجا می کنند .
مثال : هوا در اثر تماس با رادیاتور گرم شده ، انبساط می یابد در نتیجه سبک تر شده و بطرف بالا حرکت می کند و هوای سرد و سنگین به آرامی جای آن را می گیرد و عمل تکرار می شود . 
رابطۀ نیوتن برای انتقال حرارت جابجایی استفاده می شود.

ج) تابش Radation
تابش ، معمولی ترین و ناشناخته ترین روش انتقال حرارت است . روش تابش را نمی توان به عنوان برخورد یا حرکت مولکولها توضیح داد. بیشترین انرژی گرمایی کرۀ زمین به روش تابش از خورشید از فاصله 93میلیون مایلی تأمین می شود . انرژی تابشی از نوع امواج الکترومغناطیسی است . گرمای تابشی مانند نور با سرعت]m/s[108 ×3بطور مستقیم حرکت می کند . 
اجسام شفاف (Transparent ) اشعه تابشی را با کمترین افت انرژی از خود عبور می دهند . انرژی تابشی زمانی باعث گرم شدن جسم می شود که در آن جذب شده باشد. البته تمام اجسام تا حدی و به مقدار متفاوتی انرژی تابشی را جذب می کنند بنابراین همیشه تبادل دائمی انرژی بین اجسام با دماهای متفاوت وجود دارد . بدن انسان هم تابش کننده و هم جذب کنندۀ خوبی است حتماً در هوای سرد بواسطۀ جذب انرژی تابشی از یک کورۀ گرم یا بخاری ،پوست بدنتان احساس گرما نموده است .
دیوارهای خارجی ساختمان رو به آفتاب به علت جذب انرژی تابشی دمایی بالاتر از دمای محیط اطراف دارند. شیشه ها در دیوار و پنجره ها مقدار زیادی انرژی تابشی را به داخل ساختمان انتقال می دهند ، وقتی انرژی تابشی جذب شود ، به گرمای محسوس تبدیل می شود . 
 شیشه خاصیت مخصوصی در انتقال انرژی تابشی از منابع با دمای بالا و جذب انرژی تابشی از منابع با دمای پایین مانند اثاثیۀ ساختمان دارد . شیشه برای گرمای تابشی به عنوان شیر یکطرفه عمل می کند و در زمستان مطلوب است . 
مقدار تابش به دمای منبع و به نوع سطح بستگی دارد . سطوح سیاه و ناصاف تابش کننده و جذب کننده خوبی هستند ولی سطوح براق ، صاف و روشن تابش کننده و جذب کنندۀ ضعیفی هستند چون آنها بیشتر انرژی تابشی را منعکس می کنند . 
عوامل مؤثر در تابش حرارتی : 
مقدار تابش از سطح یک تابش کننده کامل ( جسم سیاه  Black Body )متناسب با توان چهارم دمای مطلق جسم است . 
قانون تابش استفن – بولتزمن ( Stefan&Boltzman law ) بدین منظور استفاده می گردد.

1-5- روش های تبادل حرارت بدن با محیط اطراف 
بدن انسان ضمن انجام واکنش های مختلف شیمیایی مقادیر قابل توجهی انرژی تولید می کند که درصد محدودی از آن صرف کارمکانیکی شده و بقیه به حرارت تبدیل می شود . مقدار حرارتی که بدن یک فرد بزرگسال در فعالیت های مختلف با محیط خارج مبادله می کند در جدول ذیل مشخص شده است .

-نوع فعالیت -نرخ متابولیسم(برحسب واتw)
- در حالت خواب 75
- در حالت نشستن 105
- کار سبک 132
- کار سنگین 352

چنانچه از بدن به اندازه کافی حرارت به محیط خارج داده نشود، عوارضی از قبیل سردرد، سرگیجه ، گرمازدگی و از دست دادن قدرت تکلم ظاهر خواهد شد .
تبادل حرارت بین بدن و محیط خارج بطور کلی به چهار روش انجام می شود:
1-هدایت    2- جابجایی    3- تابش    4- تبخیر
برای برقراری تعادل حرارتی بین بدن در دمای36/9±0/5  درجه سانتیگراد و محیط خارج ، لازمست حرارت تولید شده در بدن به علاوۀ تغییرات گرمای ذخیره شده درآن معادل چهار روش تبادل حرارتی فوق باشد ،یعنی :
M_e+S=±C_n+E_v±R_d+C_d
〖=M〗_e نرخ حرارت تولیدی در بدن                                     〖=S〗_t نرخ تغییرات حرارت ذخیره شده دربدن
〖=C〗_n نرخ تبادل حرارت بطریق جابجایی                            〖 =E〗_Vنرخ گرمای تبخیر 
〖=R〗_d نرخ تبادل حرارت تابشی                                        〖 =C〗_dنرخ تبادل حرارت بطریق هدایت 
علامت مثبت دلالت بر از دست دادن و علامت منفی دلالت بر کسب حرارت بوسیله بدن می باشد . 
معمولاً انتقال حرارت بطریق هدایت ناچیز است . درصدی که هر یک از سه روش دیگر انتقال حرارت کلی تشکیل می دهد بستگی به دما و رطوبت نسبی محیط اطراف دارد . به عنوان مثال ، در دمای خشک 18درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی %50 با جریان هوای ثابت ، درصد تبادل حرارت بدن با محیط خارج برای هر یک از روش ها ، درجدول ذیل آمده است . 

- روش تبادل حرارت - درصد - علت
- جابجائی 30 - اختلاف دمای سطح بدن و هوای محیط
- تبخیر 25 - تعرق و تنفس
- تابش 45 - انتشار و جذب امواج الکترومغناطیسی بین بدن و اشیا
- هدایت معمولا ناچیز - تماس مستقیم بدن با اجسام

بدیهی است با افزایش دما و کاهش رطوبت نسبی محیط ، مقدار انتقال حرارت به روشهای جابجایی و تابش کاهش و به روش تبخیر افزایش پیدا می کند (و برعکس ). در رطوبت نسبی ثابت وقتی دمای خشک محیط افزایش پیدا کند مقدار تبادل حرارت به طرق جابجایی و تابش کاهش پیدا می کند و بنابراین بدن سعی    می کند با تعرق بیشتر و افزایش تبخیر در سطح پوست ، کاهش انتقال حرارت به طرق جابجایی و تابش را جبران کرده و دمای خود را در حد مطلوب برساند . برعکس ، اگر در رطوبت نسبی ثابت دمای خشک محیط اطراف کاهش پیدا کند ، با توجه به اینکه انتقال حرارت به طرق جابجایی و تابش بالاست ، تبادل حرارت از طریق تبخیر در سطح پوست کاهش پیدا می کند . بنابراین ، به نظر می رسد در دماهای بالا ( رطوبت های نسبی نه زیاد بالا ) عمل تعرق وسیله مناسبی است در اختیار بدن که توسط آن دمای خود را کنترل می کند . در دمای  37 درجه سانتیگراد یعنی زمانی که دمای بدن و محیط اطراف برابر باشد ، تبادل حرارتی تنها بصورت تبخیر انجام می شود . در دماهای بسیار پایین چنانچه کاهش تعرق مؤثر نباشد ، بدن سعی می کند با حرکات مکانیکی ،مثل لرزیدن ، خود را گرم نماید . در شرایطی که تبادل حرارتی بین بدن و محیط اطراف به اندازه کافی صورت گرفته و دمای بدن حدود  37 درجه سانتیگراد باشد ، دمای سطح پوست حدود 32 درجه سانتیگراد می شود. 

1-6- اثر انتقال حرارت تابشی بر تعادل حرارتی بدن 
با توجه به جدول درصد تبادل حرارت بدن در روش های مختلف ، ملاحظه می شود مقدار قابل توجهی از حرارت بدن ما به روش تابشی دفع می شود . یعنی اگر دیوارهای اطراف سرد باشند ، شخص در محیط نسبتاً گرم احساس راحتی می کند . 
همچنین چنانچه دمای سطوح اطراف بدن بیش از دمای بدن باشد ، گرمای دریافتی بدن به طریق تابش می تواند قابل توجه بوده و انسان در هوای سرد اتاق می تواند احساس آسایش نماید.
اغلب مشاهده می شود مهندسین تهویه مطبوع توجه لازم را به نقش مهم انتقال حرارت دستگاه های مولد گرما و سرما ندارد . لازم بذکر است وقتی گفته می شود که بدن انسان درشرایط اتاق با دمای 22 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی بین %50 تا %60 از نظر گرمی و سردی راحتی و آسایش می کند ، به معنای آنست که علاوه بر دمای هوای اتاق ، باید دمای سطوح تمام اشیاء و جدارهای موجود در اتاق دارای دمای 22 درجه سانتیگراد باشند . از طرفی ، می دانیم در عمل دمای سطوح بعضی جدارها از جمله شیشه در زمستان کمتر از 22 درجه سانتیگراد و در تابستان بیش از این مقدار می باشند . همچنین چنانچه افراد دیگری در اتاق حاضر باشند دمای سطح بدن آنها بیش از 22 درجه سانتیگراد است . درچنین شرایطی حتی اگر دمای اتاق بوسیله سیستم های تهویه مطبوع در 22 درجه سانتیگراد ثابت نگهداشته شود شخص در زمستان به علت وجود سطوح سرد احساس سرما و در تابستان بدلیل وجود سطوح گرم احساس گرمای اضافی خواهد کرد .علت آن چنانکه گفته شد ، تبادل حرارت تابشی بدن با سطوح اطراف است .
بنابراین برای تأمین شرایط گرمی و سردی مناسب لازم است علاوه بر مقدار دما و رطوبت هوای اتاق ، اثر انتقال حرارت تابشی با توجه به دمای متوسط سطوح اطراف شخص در نظر گرفته شود . اغلب تبادل حرارتی تابشی در اثر اختلاف دمای سطوح اطراف و پوست بدن بسیار قابل توجه است و تأثیر آن بر آسایش انسان می تواند تا دو برابر اثر تبادل حرارت بوسیله جابجایی هوا باشد . 

1-7- شرایط داخل طبق منحنی آسایش :
برای احساس آسایش کامل لازم است هر یک از این عوامل حالت مطلوب و بهینه خود را داشته باشد . به عنوان مثال، دما که مهمترین عامل آسایش است ، بر تبادل حرارت به طرق جابجایی و تابشی اثر می گذارد . رطوبت اثر قابل توجهی بر تبخیر در سطح پوست و احساس آسایش بدن دارد . پایین بودن رطوبت هوا موجب خشک شدن سطح پوست و مجرای تنفسی شده و تولید سرفه و ناراحتی های دیگر می کند . بالا بودن رطوبت علاوه بر اثرات نامطلوب بر وضع فیزیولوژیکی بدن و بو گرفتن پوست موجب آسیب رسیدن به بسیاری از مواد موجود در محیط می شود . تحقیقات نشان می دهند که در حالت کلی مناسبترین شرایط برای بدن در تابستان دمای 23 درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی %60 - %50 و در زمستان دمای 22 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی %50 است . جریان هوا بر روی بدن انسان باعث دور شدن حرارت و رطوبت اطراف بدن می شود . سرعت مناسب برای جریان هوا حدود 1/0 متر بر ثانیه است . سرعت بیش از حد هوا می تواند موجب ناراحتی و سلب آسایش شود . بالاخره ، وجود اکسیژن کافی در هوا و پایین بودن مقدار گرد و غبار ، دود ، دی اکسید کربن و سایر گازها و ذرات آلاینده هوا اثر مهمی بر آسایش و سلامت انسان دارند . چهار عامل مؤثر بر آسایش (دما ،رطوبت ، سرعت وزش و تمیزی هوا) بطور همزمان روی بدن اثر می کنند . 
جدول شرایط طرح داخل ساختمان درتابستان (از منحنی آسایش )

- نوع ساختمان -لوکس -لوکس -تجاری -تجاری -T△

-دمای خشک(فارنهایت) -رطوبت نسبی(درصد) -دمای خشک(فارنهایت) -رطوبت نسبی(درصد)
-آپارتمان-هتل-اداری-بیمارستان-مدرسه74-7640-5077-7940-502-4
-بانک-فروشگاه-سوپرمارکت-آرایشگاه76-7840-5078-8040-502-4
-تئاتر-رستوران-آشپزخانه76-7850-5578-8060-651-2
کارخانه-فضای کارگاهی و صنعتی77-8045-5080-8550-603-6

t△= مقدار مجاز تغییرات دما از شرایط طرح است . 

1-8- اثر عوامل مختلف بردمای مؤثر 
دمای مؤثر انتخاب شده از منحنی آسایش ممکن است لازم باشد تحت اثر عوامل بیان شده در زیر تغییر نماید : 
الف ) اثر تبادل حرارت تابشی : چنانکه قبلاً بیان شد ، چنانچه سطوح جدار و اشیاء موجود در اتاق در دماهای پایین یا دماهای بالا باشند ، بدن در اثر انتقال حرارت تابشی مقدار قابل توجهی گرما از دست می دهد یا می گیرد . به عنوان مثال در زمستان انتقال حرارت به طریق تابش از بدن به پنجره و دیوارهای سرد مجاور زیاد است که باید با افزودن دمای هوای اتاق جبران شود . همچنین در مکان های شلوغ مانند تالار اجتماعات اثر تابش پوست بدن از فرد به فرد آنقدر زیاد است که نیاز به کم کردن دمای مؤثر هوای اتاق می باشد . برای در نظر گرفتن اثر تابش بر تبادل حرارت بدن لازم است به ازای هریک درجه فارنهایت اختلاف بین دمای خشک اتاق و دمای میانگین سطوح تمام جدارها 5/0 درجه فارنهایت به دمای مؤثر در جهت مخالف اضافه شود . 
ب ) اثر مناطق آب و هوایی : تجربه نشان می دهد که ساکنان مناطق سردسیر در دماهای مورد کمتر ، راحت تر از کسانی می باشند که در شرایط آب و هوایی گرم زندگی می کنند . به عبارت دیگر ، مقدار بهینه دمای مؤثر هوای داخل اتاق با میانگین دمای هوای خارج از اتاق مرتبط است . بنابراین برای جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش هزینه های سیستم های تهویه مطبوع می توان برای ساکنان مناطق سردسیر در فصل زمستان دمای داخل را کمتر و برای مناطق گرم در فصل تابستان دمای داخل را بیشتر از مقادیر جدول قبلی ، انتخاب کرد . 
تجربه نشان می دهد که برای ساکنان مناطق کوهستانی رطوبت %40 مناسبتر از مقادیر داده شده در جدول است .  
ج) اثر سن و جنس : تجربه نشان می دهد که دمای مؤثر مطلوب برای زنان حدود یک درجه فارنهایت بیش از دمای مؤثر مطلوب برای مردان است. ( همچنین آسایش بر اساس نیاز مردان تهیه شده         است )همچنین ، زنان و مردان با سن بالای چهل سال به دمای مؤثری حدود یک درجه فارنهایت بیش از افراد زیر چهل سال نیاز دارند کودکان نیز نسبت به افراد بالغ به دمای مؤثر مناسبتری نیازمند هستند . 
د ) اثر فعالیت : افرادی که در مکانهایی مانند کارگاهها و سالن های ورزشی ، کارهای سنگین انجام     می دهند نیازمند دمای مؤثر کمتر می باشند وقتی در یک فضا بعضی کار سبک و بعضی کار سنگین انجام می دهند تأمین آسایش همه افراد دشوار است .
س ) اثر زمان اشغال ( مدت اقامت ) : شرایط داخل برای فضاهایی مانند ایستگاه اتوبوس ، قطار و غیره که بطور معمول زمان افراد وارد شده به آنها کوتاه است ، با شرایط داخل فضاهای با اقامت طولانی افراد می تواند متفاوت باشد . تجربه نشان می دهد که هرچه زمان اشغال توسط فرد کوتاهتر باشد ، خط دمای مؤثر تمایل بیشتری دارد تا ازحالت بهینه اشغال دائم در جهت دمای مؤثر خارج انتقال پیدا کند.
ن ) اثر شوک : شوک ممکن است در اثر ورود ناگهانی یا خروج ناگهانی به بیرون اتاق رخ دهد . این اثر بیشتر یک مسأله تابستانی است . هرجا که بین اتاقهای ساختمان و هوای خارج راهرو وجود دارد، لازمست در هر فصل زمستان و تابستان دمای راهروها به گونه ای انتخاب شود که در موقع ورود یا خروج شخص از ساختمان تغییرات دما درمسیر او تدریجی باشد . یعنی دمای راهرو حدود میانگین دماهای داخل اتاق و خارج باشد . البته بر نحوۀ تعیین دمای راهروهای ارتباطی عوامل دیگری مانند نقشه ساختمان ، تعداد رفت و آمد افراد ، یا باز یا بسته ماندن درب ساختمان ، نوع درب ساختمان و غیره مؤثر می باشند .
ی ) اثر لباس : بطور معمول افراد در رستورانهای عمومی لباس بیشتری از اتاقهای غذاخوری منازل می پوشند . همچنین مقدار لباس افراد در آشپزخانه مکانهایی مانند بیمارستانها ، هتلها ، رستورانها و غیره با مقدار لباس در منازل خصوصی متفاوت است . بنابر این لازمست دمای چنین مکانهای عمومی کمتر از مکانهای خصوصی مشابه باشد .

در انتها با توجه به اهمیت مهندسی تهویه مطبوع ، کاربردهای وسیع و گوناگون تبرید و تهویۀ مطبوع را ذکر می نماییم : 

1- تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی 
2- تهویه مطبوع ساختمان های تجاری 
3- تهویه مطبوع ساختمان های اداری 
4- تهویه مطبوع ساختمان های صنعتی 
( گرمایش نقطه ای  Spot Heating و سرمایش نقطه ای  Spot Cooling )
الف ) آزمایشگاههای تحقیقاتی 
ب )نساجی 
ج ) قطعات دقیق و اتاقهای تمیز (clean rooms  وPrecision parts )
د )اتاقهای کامپیوتر 
ن ) نیروگاهها

5- تهویه مطبوع وسایل نقلیه 
الف ) ذخیره سازی و توزیع مواد غذایی                       
ب ) انجماد
ج ) ذخیره سازی                                                  
د ) توزیع 
س ) فرایندهای مواد غذایی                                      
ن ) محصولات لبنی 
و ) نوشیدنی ها 
6- صنایع و فرآیندهای شیمیایی 
7- کاربرد های مخصوص تبرید
الف ) آبسردکن ها                    
ب ) رطوبت گیرها
ج ) پیست های اسکیت روی یخ 
د ) ساختمان سازی ( عملیات حفاری ، سرد کردن بتن )

خلاصه 
 صنعت تهویه مطبوع و تبرید که با رشدی یکنواخت شناخته شده است صنعتی پایدار است که بازارهای جانشین با محصولات جدید به سالم سازی آن کمک می کنند . قیمت بالای انرژی از سال 1970 مسألۀ مهمی در برانگیختن رقابت های فنی برای یکایک مهندسان بوده است . ابداعات جدیدی در مورد بهبود راندمان که زمانی عملی به نظر نمی رسیدند حالا بصورت جدی مورد توجه قرار گرفته اند و اغلب از نظر اقتصادی نیز به اثبات رسیده اند .
شرکت مطبوع عمران(سهامی خاص) توسط جمعی از فارغ التحصیلان و مهندسین تراز اولی کشور از کل دانشگاه های کشور بخصوص دانشگاه رجایی تهران گردهم آمده و امروز با تکیه بر تجربۀ ارزشمند اساتید و بزرگان علم مهندسی تهویه مطبوع در کنار مهندسین  مشاور و پیمانکاران گرامی با تکیه بر تکنولوژی روز دنیا و دانش فنی غنی کشور انگلستان ، همگام با شما عزیزان به سمت قله های موفقیت و پیشرفت کشور عزیزمان رهسپار شده است . 
هدف ما ارائه دستگاه های شماره یک دنیا در کشورمان با هدف اصلاح الگوی مصرف و ارتقای دانش فنی و مهندسی است . امروز با تکنولوژی انگلستان ، کلیه محصولات تهویه مطبوع قدیمی را کنار زده و مفتخریم با بهترین های جهان در خدمت شما باشیم . 
فهرست منابع Refrencees : 

1- Hall,f. , “Heating , Ventilating and AirConditioning” ,Longman, NewYork 1980.
2- ASHREA Handbook CD, 1999.
3- Carrier, W.H. , Cherne, R. E . , Grant , W. A. andRoberts , W. H , “Modern Air Conditioning , Heating , and  Ventilaiting , Third Edition , pitman press , 1970 .
4- Handbook of Air Conditioning System Design by : Carrier Air Conditioning Company ,McGoraw – Hill , NewYork 1995 . 
5- Harris , Norman , Co , “ Modern Air ConditioningPrastice “ , Third Edition , MCGraw – Hill , 1983 .

استفاده و کپی از مقاله فوق در جهت بالا بردن اطلاعات هموطنان عزیز، بلامانع است . مطبوع عمران